اصطلاحات طبیعت‌گردی

خانه انجمن ها کمپینگ اصطلاحات طبیعت‌گردی

در حال نمایش 7 نوشته (از کل 7)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #219
  سعید سرشار
  مدیرکل

  در این پست اصطلاحات مرتبط با مباحث طبیعت گردی، جهت آشنایی بیشتر شما عزیزان با این موضوع، ارائه شده است. این تاپیک به مرور تکمیل می‌شود، با آموت آفرود همراه باشید:

  #220
  سعید سرشار
  مدیرکل

  یال | Ridge: به محل برخورد دو دامنه شیب‌دار می‌گویند که در بالاترین نقطه تماس خود هستند.
  دره | Valley: دره ها را که همه می‌شناسیم، به فرورفتگی‌هایی که میان دو کوه یا تپه ایجاد شده، دره می‌گویند. آن‌ها می‌توانند به شکل U یا V باشند.
  دامنه | Sidehill : بخشی از بدنه کوه هستند که معمولا به صورت شیب‌دار دیده می‌شوند. بسیاری از مسیرهای طبیعت‌گردی در دامنه‌ها وجود دارد.
  خط الرأس | Drainage divide: از اصطلاحات طبیعت گردی خط الرأس می‌باشد که به میان‌آب یا آب پخشان هم معروف است، به بلندترین یال میان دو یا چند قله گفته می‌شود که می‌توان آن را برخورد دو دامنه در بالای کوه دانست که آب باران از آنجا تقسیم می‌شود.
  گردنه | Mountain pass: گردنه‌ها ناحیه ای از خط الرأس کوه هستند که ارتفاع کمتری را نسبت به قله‌های دوطرف دارند. معمولا زمانی که می‌خواهید یک رشته کوه را رد کنید باید از گردنه عبور کنید که در مواقع زیادی در گردنه‌ها راه ماشین رو کشیده می‌شود.

  #234
  سعید سرشار
  مدیرکل

  اصطلاحات طبیعت گردی در مسیر و اقامت
  مسیر پاکوب: معمولا از زبان تور لیدر یا همسفران شنیده اید که پاکوب را دنبال کنید. راه پاکوب مسیری است که در اثر رفت و آمد افراد در مناطق کوهستانی، جنگل ها، مراتع و … ایجاد شده که بهتر است در طبیعت گردی از این راه ها استفاده کنید.
  مسیر مال‌رو: مسیرهایی که در اثر رفت و آمد حیوانات اهلی معمولا در دامنه ها ایجاد شده، مسیر مال‌رو می‌گویند. برخی مواقع مسیر مال‌رو و مسیر پاکوب در یک منطقه یکی است.
  شب مانی: اصطلاحی است که برای اقامت در شب مخصوصا به صورت کمپ گفته می شود.
  ‌ این مورد از اصطلاحات طبیعت‌گردی به این معنی است که شما در جایی از طبیعت چادر برپا کرده و شب را در آنجا درون چادر خود سپری می کند.

  نکات مفید در کمپینگ
  جان پناه: این اصطلاح که بیشتر در کوهنوردی رایج است به اتاقی کوچک در ارتفاعات می‌گویند که برای کوهنوردان ساخته شده تا بتوانند به صورت موقت در آن استراحت کنند.
  پناهگاه: پناهگاه ها از جان پناه ها بزرگ‌تر هستند و ممکن است امکاناتی نیز در آن ها برای کوهنوردان وجود داشته باشد.
  ارتفاع زدگی: این اصطلاح نیز بیشتر در زمان هایی که شما در ارتفاعات بالا طبیعت‌گردی یا کوهنوردی می کنید احتمال دارد که شنیده شود. ارتفاع‌زدگی حالتی است که ناشی از کاهش میزان اکسیژن در ارتفاعات بالا رخ می‌دهد که نشانه هایی مانند سرگیجه، سیاهی رفتن چشم ها، ضعف و … دارد.

  #268
  سعید سرشار
  مدیرکل

  صخره | Rock: سنگ‌های یکپارچه و معمولا بزرگی صخره به حساب می‌آیند که بتوان آن ها را با یک طناب ۴۰ متری صعود کرد.
  دیواره | Escarpment: معمولا به پرتگاه‌های ممتدی که توسط فرسایش به وجود آمده اند دیواره می‌گویند. دیواره‌ها اکثرا شیب تندی دارند و برای صعود آن‌ها به طناب بیش از ۴۰ متر نیاز است.
  طاق | Natural Arch: طاق یا طاق طبیعی یکی از اصطلاحات طبیعت‌گردی است که به تشکل‌های صخره‌ای می‌گویند که شبیه طاق درست شده‌اند. طاق‌ها در دهانه ورودی غار، سواحل و … دیده می‌شوند.
  جنگل‌های هیرکانی | Caspian Hyrcanian mixed forests: از آنجایی که طبیعت‌گردی در شمال کشور بسیار رونق دارد، احتمالا نام جنگل‌های هیرکانی زیاد به گوشتان می‌خورد. این جنگل ها، مناطق متراکم شمال کشور هستند که از دوره سوم زمین شناسی تا به حال باقی مانده‌اند.
  تَنگ | Gorge: معمولا به دره‌های باریک و عمیقی که با کوه یا دیواره محاصره شده‌اند، تنگ می‌گویند.
  رَمل | Sand dunes: به تپه شنی‌هایی که در کویرها مشاهده می‌کنید، رمل گفته می‌شود.

  #270
  سعید سرشار
  مدیرکل

  اصطلاحات طبیعت‌گردی در مسیر و اقامت
  مسیر پاکوب: راه پاکوب مسیری است که در اثر رفت و آمد افراد در مناطق کوهستانی، جنگل‌ها، مراتع و … ایجاد شده که بهتر است در طبیعت‌گردی از این راه‌ها استفاده کنید.
  مسیر مال‌رو: مسیرهایی که در اثر رفت و آمد حیوانات اهلی معمولا در دامنه‌ها ایجاد شده را مسیر مال‌رو می‌گویند. برخی مواقع مسیر مال‌رو و مسیر پاکوب در یک منطقه یکی است.
  شب‌مانی: اصطلاحی است که برای اقامت در شب مخصوصا به صورت کمپ گفته می‌شود.
  کمپ یا کمپ کردن: این مورد از اصطلاحات طبیعت‌گردی به این معنی است که شما در جایی از طبیعت چادر برپا کرده و شب را در آنجا درون چادر خود سپری می‌کنید.
  جان‌پناه: این اصطلاح که بیشتر در کوهنوردی رایج است به اتاقی کوچک در ارتفاعات می‌گویند که برای کوهنوردان ساخته شده تا بتوانند به صورت موقت در آن استراحت کنند.
  پناهگاه: پناهگاه‌ها از جان پناه‌ها بزرگ‌تر هستند و ممکن است امکاناتی نیز در آن‌ها برای کوهنوردان وجود داشته باشد.
  ارتفاع‌زدگی: این اصطلاح نیز بیشتر در زمان‌هایی که شما در ارتفاعات بالا طبیعت‌گردی یا کوهنوردی می‌کنید احتمال دارد که شنیده شود؛ ارتفاع‌زدگی حالتی است که در اثر کاهش میزان اکسیژن در ارتفاعات بالا رخ می‌دهد که نشانه‌هایی مانند سرگیجه، سیاهی رفتن چشم‌ها، ضعف و … به همراه دارد.

  #347
  سعید سرشار
  مدیرکل

  اسکارف: اسکارف ها به دستمال های مخصوص گفته می شود که حالت ارتجاعی خوبی دارد و در طبیعت گردی به عنوان دستمال سر، ماسک، چشم بند و … استفاده می‌شود.
  GPS: دستگاه‌های مسیریابی هستند که در آن می توانید نقاطی را مشخص کرده و توسط آن ها مسیرتان را در جنگل، کوه و … پیدا کنید.
  گاز: گاز که کوتاه شده اجاق گاز سفری است به کپسول و سرشعله‌هایی گفته می شود که معمولا کوچک و سبک هستند و در مسیرهای طبیعت گردی استفاده می‌شوند.
  کوله‌های یک روزه: این نوع کوله ها که معمولا بین ۸ تا ۲۸ لیتری یا در برخی مواقع ۴۰ لیتری هستند، سایز کوچکی دارند و در سفرهای یک روزه به کار می‌روند.
  کوله‌های چند روزه: این کوله‌های طبیعت گردی، سایز بزرگتری دارند که در سفرهای کوله گردی و چند روزه ای که شاید شهرگردی هم دارد، به کار می‌روند.
  باتوم: این وسیله یک نوع عصا است که در مسیرهای طبیعت‌گردی به کار می رود. باتوم یا عصای کوهنوردی باعث می‌شود که وزن بدن شما تقسیم شده، کمتر خسته شوید و در نهایت آسیب شما را کم خواهد کرد.

  #447
  سعید سرشار
  مدیرکل

  لباس بیس: به طور کلی طبیعت گردان اعتقاد دارند که برای سفر یا به طور کلی بیشتر ورزش ها باید لباس ها را لایه لایه انتخاب کرد. این مورد از اصطلاحات طبیعت گردی که لباس بیس یا base layer یا لایه اول گفته می شود، لباسی است که معمولا نازک با آستین های بلند است که نباید جایگزین لباس اصلی شما شود. البته در برخی مواقع می توان این لباس را بدون پوشیدن لباس دیگری استفاده کرد.

  پُلار: نوعی از لباس هایی مانند کاپشن که ۱۰۰% پلی استر هستند و ترکیبی از کرک مصنوعی و یک لایه پایل (پنبه ای) در خود جای داده اند. پلارها در مقابل باد، بسیار مقاوم می باشند.

  هِدلمپ: یا هدلایت، چراغ هایی هستند که معمولا روی پیشانی شما قرار می گیرند تا روشنایی در شب داشته باشند.
  کفش ترِکینگ: این کفش ها معمول در طبیعت گردی ها به کار گرفته می شوند و از کفش کوه کمی سبک تر هستند.

  کیسه خواب: همانطور که از نام آن پیداست، اصطلاحی است که به کیسه ای که شما در آن قرار می گیرد و می خواهید گفته می شود. معمولا به همراه کیسه خواب، اصطلاح زیر انداز کیسه خواب را نیز خواهید شنید.

  گِتر: آن ها پوششی هستند که از معمولا به طول کفش تا بالای ساقتان هستند که برای جلوگیری از ورود برف به درون کفش روی کفش بسته می‌ شود.

در حال نمایش 7 نوشته (از کل 7)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.